AMFLOW PR Carbon Pro 2027
Pricing
£5399.00
Options In Store Now
- Cycle to Work Order
Finance* from £166.00 per month*subject to status, minimum spend applies
See info below
Amflow PR Pro - Carbon Electric Mountain Bike (2027)

Drive Unit.
The Avinox M2S Drive Unit (PR Carbon Pro) features flat wire winding and unleashes 1500W peak power [1].
The Avinox M2 Drive Unit (PR Carbon) features round wire winding and unleashes 1100W peak power.
Both use helical gears to reduce operating noise to as low as 45dBA [4], balancing quiet operation with powerful performance.
The Avinox M2 Drive Unit (PR Carbon) features round wire winding and unleashes 1100W peak power.
Both use helical gears to reduce operating noise to as low as 45dBA [4], balancing quiet operation with powerful performance.


Suspension
Equipped with the 2027 FOX fork and rear shock, it features factory- ?level custom tuning to provide supportive mid-stroke performance and refined small-bump compliance.
Derailleur
The SRAM S1000 Eagle Transmission Derailleur offers a massive 10-52T gear range and shifting under load capability, ensuring efficient and stable power transfer.


Control Display
A 2-inch full-color OLED touchscreen is integrated directly into the frame.
It displays riding metrics and estimated range in real-time, allowing quick setup adjustments with a simple swipe.
It displays riding metrics and estimated range in real-time, allowing quick setup adjustments with a simple swipe.
Brakes
The Magura Gustav Pro Hydraulic Disc Brakes paired with 2.5mm thick rotors (203mm) significantly increase heat capacity and stiffness, and greatly reduce brake fade.


Amflow FAQ
- Dimensions
- Drive System
- Maintenance & Modification
- Transportation
- Riding Suggestions
| Model Year | 2027 |
|---|---|
| Options | M - Pre Order Basalt Grey (Item# 42456 AMFLOW) L - Pre Order Basalt Grey (Item# 42456 AMFLOW) XL - Pre Order Basalt Grey (Item# 42456 AMFLOW) XXL - Pre Order Basalt Grey (Item# 42456 AMFLOW) |
| Description | Amflow PR Carbon Pro |
| Frame | Amflow PR Carbon Pro Frame Basalt Grey 40 adjustable geometry configurations * Compatible with 27.5" and 29" rear wheels |
| Rear Shock | FOX Float X Performance (MY 2027) 2-position lever, custom tune, LSR adjustment, 210x55mm, air shock |
| Motor | Avinox M2S Drive Unit: Nominal 130Nm, peak 150N·m |
| Display | Avinox 2-inch OLED Control Display Avinox Wireless Controllers: Right and left sides |
| Battery | Avinox Removable Battery: 800Wh |
| Charger | Avinox Fast Charger: 12A/508W |
| Forks | FOX 36 Performance (MY 2027) 160mm travel, GRIP damper, Sweep/LSR adjustment, 15x110mm, 44mm offset |
| Rear Derailleur | SRAM S1000 Eagle Transmission Derailleur Avinox M2 Series Electronic Rear Derailleur Power Cable (SRAM AXS Extension Cord) |
| Shifters | SRAM AXS Pod Controller |
| Chainset | Crankset: Avinox SL Crank (M/L: 155mm; XL/XXL: 160mm) Chainring: SRAM Eagle Transmission DM Chainring 38T for Avinox |
| Chain | SRAM Eagle 70 Transmission Flattop Chain |
| Freewheel | SRAM XS-1270 Eagle Transmission Cassette 10-52T |
| Stem | Amflow Mountain Bike Split Stem Length: 35mm Clamping Diameter: 35mm |
| Handlebars | Amflow Enduro Alloy Handlebar 40mm Rise, 800mm Width, 35mm Diameter 5-degree upsweep, 9-degree backsweep |
| Front Brake | Magura Gustav Pro Hydraulic Disc Brake, 4-piston calipers Magura Sensor Rotor (203mm, 2.5mm) |
| Rear Brake | Magura Gustav Pro Hydraulic Disc Brake, 4-piston calipers Magura Sensor Rotor (203mm, 2.5mm) |
| Rims | Front Rim: Alloy, 29", 30mm inner width, 32H, tubeless ready Rear Rim: Alloy, 27.5", 30mm inner width, 32H, tubeless ready |
| Front Hub | Alloy, 2 sealed bearings, 15x110mm thru-axle, 32H, 6-bolt |
| Rear Hub | Alloy, 4 sealed bearings, 12x148mm thru-axle, 32H, 6-bolt, 4 pawls 36T, HG |
| Spokes | SAPIM E-Light |
| Tyres | F: Schwalbe Magic Mary Radial, 29x2.5, Gravity Pro, Ultra Soft, tubeless ready R: Schwalbe Albert, Radial, 27.5x2.5, Gravity Pro, Addix Soft, tubeless ready |
| Saddle | Amflow Mountain Saddle |
| Seatpost | Amflow Dropper Post Shim (adjustable travel: 0/5/10/15/20/25mm) M Frame: 190mm L/XL Frame: 210mm XXL Frame: 230mm |
| Grips | Amflow Enduro Grip 2 Lock-on Grips |
| Accessories/Miscellaneous | Avinox Front Light Amflow Bottle Cage Three Geometry Adjustment Systems (0.5 degree/1 degree Headset Cups, Chainstay Flip-Chip) Removable Battery Keys x 2 5/10mm Dropper Post Travel Reducing Spacer Quick Start Guide Rear Light Torque Wrench Clear Frame Protection Film Shock Pump |
Finance* from £166.00 per month*subject to status, minimum spend applies
Click here for full details.
Viewing on a mobile? Flip to Landscape to see all info.
Finance Illustrations
Other finance options may be available to you at checkout. All finance is subject to status, minimum spend applies.| Lowest monthly payment | Low Rate Credit 36 Months (14.9% APR Representative) (Minimum goods total £1000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £5399.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £539.90 |
| Loan | £4859.10 |
| Duration (Months) | 36 |
| 36 Monthly Payments of | £166.00* |
| Cost of Credit | £1116.90 |
| Rate of Interest (fixed) | 14.9% |
| APR Representative | 14.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £6515.90 |
| Lowest borrowing cost | 24 Months Interest Free Credit (0% APR Representative) (Minimum goods total £1500.00) |
|---|---|
| Cash Price | £5399.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £539.90 |
| Loan | £4859.10 |
| Duration (Months) | 24 |
| 24 Monthly Payments of | £202.46* |
| Cost of Credit | £0.00 |
| Rate of Interest (fixed) | 0% |
| APR Representative | 0% APR Representative |
| Total Amount Payable | £5399.00 |
*Final payment may be slightly higher or lower than quoted: this will be made clear in your loan documents prior to you signing the agreement
Note: Selecting other items in our site may affect which finance options are available to you. Add your preferred items to your basket and visit the checkout. You can see which options your selected products qualify for before giving us any personal details.
Leisure Wheels is a credit broker, not a lender and is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, (FRN 676062). We do not charge you for credit broking services.
Credit is provided by Novuna Personal Finance, a trading style of Mitsubishi HC Capital UK PLC, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority. Financial Services Register no. 704348. The register can be accessed through http://www.fca.org.uk.
Credit subject to status, UK only 18+
Missed or late payments will result in fees and additional interest on your loan and can also affect your credit file and your ability to obtain credit in the future.
Credit is provided by Novuna Personal Finance, a trading style of Mitsubishi HC Capital UK PLC, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority. Financial Services Register no. 704348. The register can be accessed through http://www.fca.org.uk.
As with any product, specification is subject to change without prior notification. You are advised to confirm current specification before buying.








