AMFLOW PR Carbon 2027
Pricing
£3999.00
Options In Store Now
- Cycle to Work Order
Finance* from £122.96 per month*subject to status, minimum spend applies
See info below
Amflow PR - Carbon Electric Mountain Bike (2027)

Drive Unit.
The Avinox M2 Drive Unit features round wire winding and unleashes 1100W peak power.
It uses helical gears to reduce operating noise to as low as 45dBA [4], balancing quiet operation with powerful performance.
It uses helical gears to reduce operating noise to as low as 45dBA [4], balancing quiet operation with powerful performance.


Control Display
A 2-inch full-color OLED touchscreen is integrated directly into the frame.
It displays riding metrics and estimated range in real-time, allowing quick setup adjustments with a simple swipe.
It displays riding metrics and estimated range in real-time, allowing quick setup adjustments with a simple swipe.

Amflow FAQ
- Dimensions
- Drive System
- Maintenance & Modification
- Transportation
- Riding Suggestions
| Model Year | 2027 |
|---|---|
| Options | M - Pre Order Moss Green (Item# 42456 AMFLOW) L - Pre Order Moss Green (Item# 42456 AMFLOW) XL- Pre Order Moss Green (Item# 42456 AMFLOW) XXL - Pre Order Moss Green (Item# 42456 AMFLOW) |
| Description | |
| Frame | Amflow PR Carbon Frame Moss Green 40 adjustable geometry configurations * Compatible with 27.5" and 29" rear wheels |
| Rear Shock | FOX Float Rhythm (MY 2027) custom tune, LSR adjustment, 210 x 55mm, air shock |
| Motor | Avinox M2 Drive Unit: Nominal 110Nm, peak 125Nm |
| Display | Avinox Screen: 2-inch OLED Control Display Avinox Wireless Controllers: Right and left sides |
| Battery | Avinox Removable Battery: 800Wh |
| Charger | Avinox Charger: 4A/168W |
| Forks | FOX AWL HD Sport (MY 2027) 160mm travel, RAIL 2.0 damper, Sweep/LSR adjustment, 15 x 110mm, 44mm offset |
| Rear Derailleur | SRAM S1000 Eagle Transmission Derailleur Avinox M2 Series Electronic Rear Derailleur Power Cable (SRAM AXS Extension Cord) |
| Shifters | SRAM AXS Pod Controller |
| Chainset | Avinox SL Crank (M/L: 155mm; XL/XXL: 160mm) SRAM Eagle Transmission DM Chainring 38T for Avinox |
| Chain | SRAM Eagle 70 Transmission Flattop Chain |
| Freewheel | SRAM XS-1270 Eagle Transmission Cassette 10-52T |
| Stem | Amflow Mountain Bike Split StemLength: 35mm Clamping Diameter: 35mm |
| Handlebars | Amflow Enduro Alloy Handlebar 40mm Rise, 800mm Width, 35mm Diameter 5-degree upsweep, 9-degree backsweep |
| Front Brake | Tektro TKD173 Hydraulic Disc Brake: 4-piston calipers, Amflow custom Tektro Sensor Rotor: (203mm, 2.3mm) |
| Rear Brake | Tektro TKD173 Hydraulic Disc Brake: 4-piston calipers, Amflow custom Tektro Sensor Rotor: (203mm, 2.3mm) |
| Wheelset | Amflow XMA-30 Mullet Version |
| Rims | F: Alloy, 29", 30mm inner width, 32H, tubeless ready R: Alloy, 27.5", 30mm inner width, 32H, tubeless ready |
| Front Hub | Alloy, 2 sealed bearings, 15 x 110mm thru-axle, 32H, 6-bolt |
| Rear Hub | Alloy, 4 sealed bearings, 12 x 148mm thru-axle, 32H, 6-bolt, 4 pawls 36T, HG |
| Spokes | SAPIM E-Light |
| Tyres | F: Maxxis Assegai, 29.0? - 2.50 M356RU 3C MaxxGrip/EXO+/TR R: Maxxis DHR II, 27.5? - 2.50 M327RU New MaxxTerra/DD/TR |
| Saddle | Amflow Mountain Saddle |
| Seatpost | Amflow Dropper Post Shim: (adjustable travel: 0/5/10/15/20/25mm) M Frame: 190mm L/XL Frame: 210mm XXL Frame: 230mm |
| Grips | Amflow Enduro Grip: 2 Lock-on Grips |
| Accessories/Miscellaneous | Avinox Front Light Amflow Bottle Cage Three Geometry Adjustment Systems (0.5 degree/1 degree Headset Cups, Chainstay Flip-Chip) Removable Battery Keys x 2 5/10mm Dropper Post Travel Reducing Spacer Quick Start Guide Rear Light Torque Wrench Clear Frame Protection Film Shock Pump |
Finance* from £122.96 per month*subject to status, minimum spend applies
Click here for full details.
Viewing on a mobile? Flip to Landscape to see all info.
Finance Illustrations
Other finance options may be available to you at checkout. All finance is subject to status, minimum spend applies.| Lowest monthly payment | Low Rate Credit 36 Months (14.9% APR Representative) (Minimum goods total £1000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £3999.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £399.90 |
| Loan | £3599.10 |
| Duration (Months) | 36 |
| 36 Monthly Payments of | £122.96* |
| Cost of Credit | £827.46 |
| Rate of Interest (fixed) | 14.9% |
| APR Representative | 14.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £4826.46 |
| Lowest borrowing cost | 24 Months Interest Free Credit (0% APR Representative) (Minimum goods total £1500.00) |
|---|---|
| Cash Price | £3999.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £399.90 |
| Loan | £3599.10 |
| Duration (Months) | 24 |
| 24 Monthly Payments of | £149.96* |
| Cost of Credit | £0.00 |
| Rate of Interest (fixed) | 0% |
| APR Representative | 0% APR Representative |
| Total Amount Payable | £3999.00 |
*Final payment may be slightly higher or lower than quoted: this will be made clear in your loan documents prior to you signing the agreement
Note: Selecting other items in our site may affect which finance options are available to you. Add your preferred items to your basket and visit the checkout. You can see which options your selected products qualify for before giving us any personal details.
Leisure Wheels is a credit broker, not a lender and is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, (FRN 676062). We do not charge you for credit broking services.
Credit is provided by Novuna Personal Finance, a trading style of Mitsubishi HC Capital UK PLC, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority. Financial Services Register no. 704348. The register can be accessed through http://www.fca.org.uk.
Credit subject to status, UK only 18+
Missed or late payments will result in fees and additional interest on your loan and can also affect your credit file and your ability to obtain credit in the future.
Credit is provided by Novuna Personal Finance, a trading style of Mitsubishi HC Capital UK PLC, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority. Financial Services Register no. 704348. The register can be accessed through http://www.fca.org.uk.
As with any product, specification is subject to change without prior notification. You are advised to confirm current specification before buying.








