MEGAMO Raise 15 CW 2026
Pricing
£4499.00
- Cycle to Work Order
Finance* from £138.33 per month*subject to status, minimum spend applies
See info below
| Model Year | 2026 |
|---|---|
| Options | XS 29 JADE UD (Item# 8424735013210 MG13097109K) pre order new model , please email or call us for delivery dates S 29 JADE UD (Item# 8424735013227 MG13097209K) pre order new model , please email or call us for delivery dates M 29 JADE UD (Item# 8424735013234 MG13097309K) pre order new model , please email or call us for delivery dates L 29 JADE UD (Item# 8424735013241 MG13097409K) pre order new model , please email or call us for delivery dates XL 29 JADE UD (Item# 8424735013258 MG13097509K) pre order new model , please email or call us for delivery dates XS 29 BROWN (Item# 8424735013319 MG13097106B) pre order new model , please email or call us for delivery dates S 29 BROWN (Item# 8424735013326 MG13097206B) pre order new model , please email or call us for delivery dates M 29 BROWN (Item# 8424735013333 MG13097306B) pre order new model , please email or call us for delivery dates L 29 BROWN (Item# 8424735013340 MG13097406B) pre order new model , please email or call us for delivery dates XL 29 BROWN (Item# 8424735013357 MG13097506B) pre order new model , please email or call us for delivery dates XS 29 SILVER ASH (Item# 8424735013265 MG13097102L) pre order new model , please email or call us for delivery dates S 29 SILVER ASH (Item# 8424735013272 MG13097202L) pre order new model , please email or call us for delivery dates M 29 SILVER ASH (Item# 8424735013289 MG13097302L) pre order new model , please email or call us for delivery dates L 29 SILVER ASH (Item# 8424735013296 MG13097402L) pre order new model , please email or call us for delivery dates XL 29 SILVER ASH (Item# 8424735013302 MG13097502L) pre order new model , please email or call us for delivery dates XS 29 WHITE (Item# 8424735013166 MG13097103A) pre order new model , please email or call us for delivery dates S 29 WHITE (Item# 8424735013173 MG13097203A) pre order new model , please email or call us for delivery dates M 29 WHITE (Item# 8424735013180 MG13097303A) pre order new model , please email or call us for delivery dates L 29 WHITE (Item# 8424735013197 MG13097403A) pre order new model , please email or call us for delivery dates XL 29 WHITE (Item# 8424735013203 MG13097503A) pre order new model , please email or call us for delivery dates |
| Frame | Carbon Advanced Composite Super Light Frame, Full Internal Cable Routing, Flat mount disc 12x142 |
| Forks | Carbon Advanced Composite fork, Full Internal Cable Routing, Flat mount disc 12x100 |
| Rear Derailleur | Shimano 105 Di2 R7150, Shadow 12-Speed |
| Front Derailleur | Shimano 105 Di2 R7150, 2x12-Speed |
| Shifters | Shimano 105 Di2 R7170 |
| Chainset | Shimano 105 R7100 Chainring 52-36T 2x12-Speed |
| Freewheel | Shimano 105 R7101, 11-34T |
| Stem | Carbon Full Integratted Internal Cable Routing |
| Handlebars | Carbon Full Integratted Internal Cable Routing |
| Front Brake | Shimano 105 Di2 R7170, Hydraulic disc SM-RT70 160 mm / 140 mm |
| Rear Brake | Shimano 105 Di2 R7170, Hydraulic disc SM-RT70 160 mm / 140 mm |
| Brake Levers | Shimano 105 Di2 R7170, Hydraulic disc SM-RT70 160 mm / 140 mm |
| Rims | Zipp 303 S Tubeless Disc-brake, 45mm Tubeless ready Carbon rim |
| Front Hub | Zipp 176 DB bearings, Front axle 12 x 100 mm, Rear axle 12 x 142 mm |
| Rear Hub | Zipp 176 DB bearings, Front axle 12 x 100 mm, Rear axle 12 x 142 mm |
| Tyres | Pirelli P Zero Race TLR Classic 622 x 30 Tan Sidewall |
| Saddle | Fizik Vento Antares R5 |
| Seatpost | Aerodinamic Advanced Carbon Seat Post |
| Grips | Foam |
| Gearing | 24 |
Finance* from £138.33 per month*subject to status, minimum spend applies
Click here for full details.
Viewing on a mobile? Flip to Landscape to see all info.
Finance Illustrations
Other finance options may be available to you at checkout. All finance is subject to status, minimum spend applies.| Lowest monthly payment | Low Rate Credit 36 Months (14.9% APR Representative) (Minimum goods total £1000.00) |
|---|---|
| Cash Price | £4499.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £449.90 |
| Loan | £4049.10 |
| Duration (Months) | 36 |
| 36 Monthly Payments of | £138.33* |
| Cost of Credit | £930.78 |
| Rate of Interest (fixed) | 14.9% |
| APR Representative | 14.9% APR Representative |
| Total Amount Payable | £5429.78 |
| Lowest borrowing cost | 24 Months Interest Free Credit (0% APR Representative) (Minimum goods total £1500.00) |
|---|---|
| Cash Price | £4499.00 |
| Minimum Deposit | 10% |
| Deposit to Pay | £449.90 |
| Loan | £4049.10 |
| Duration (Months) | 24 |
| 24 Monthly Payments of | £168.71* |
| Cost of Credit | £0.00 |
| Rate of Interest (fixed) | 0% |
| APR Representative | 0% APR Representative |
| Total Amount Payable | £4499.00 |
*Final payment may be slightly higher or lower than quoted: this will be made clear in your loan documents prior to you signing the agreement
Note: Selecting other items in our site may affect which finance options are available to you. Add your preferred items to your basket and visit the checkout. You can see which options your selected products qualify for before giving us any personal details.
Leisure Wheels is a credit broker, not a lender and is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, (FRN 676062). We do not charge you for credit broking services.
Credit is provided by Novuna Personal Finance, a trading style of Mitsubishi HC Capital UK PLC, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority. Financial Services Register no. 704348. The register can be accessed through http://www.fca.org.uk.
Credit subject to status, UK only 18+
Missed or late payments will result in fees and additional interest on your loan and can also affect your credit file and your ability to obtain credit in the future.
Credit is provided by Novuna Personal Finance, a trading style of Mitsubishi HC Capital UK PLC, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority. Financial Services Register no. 704348. The register can be accessed through http://www.fca.org.uk.
As with any product, specification is subject to change without prior notification. You are advised to confirm current specification before buying.












